Piemonte De lekkerste ravioli ter wereld
Het dorpje Merana, de woonplaats van Natascha en Nicolas, staat bekend om de overheerlijke ravioli. Volgens de dorpsgenoten zou het zelfs de lekkerste ter wereld zijn. Natascha gaat voor ons proeven en deelt haar bevindingen.
Natascha: ‘Allereerst luistert het nauw over welke ravioli we het precies hebben. Want onze culinaire specialiteit, de Meranese ravioli, zorgt voor twee kampen.
Aan de ene kant is er de ‘feestravioli’ van de Pro Loco, het gerecht dat je geserveerd krijgt tijdens de jaarlijkse raviolifeesten die telkens plaatsvinden tijdens het tweede en het derde weekend van juni én tijdens het feest van San Fermo, op 8 augustus.
Gedurende drie maanden per jaar worden deze ravioli met de hand gemaakt door een twintigtal vrijwilligers die hiervoor drie avonden per week samenkomen. Het eerste jaar dat ik hier woonde was ik soms ook van de partij, maar ik heb dat vrij snel opgegeven.
Ik hoopte een gezellige avond mee te maken vol vrolijk geklets, maar dat liep iets anders...
Campanië Een zoete ontdekkingstocht door Napels – van babà tot pastiera napoletana
Dolci, wie houdt er niet van? In Napels zijn ze gek op zoete dingen – en Iris en Joël zijn dat ook! Sinds ze naar de leukste wijk van Napels zijn verhuisd, gaat er bijna geen dag voorbij zonder een lekker zoet begin.
Iris & Joël: ‘Napels heeft een rijke traditie van zoetigheden die beïnvloed is door een mix van culturen. Vreemd genoeg zijn veel van de lekkernijen die je hier kunt vinden nog onbekend in Nederland en België. We hebben daarom onze favoriete dolci voor je op een rijtje gezet, zodat ook jij kennis kunt maken met de zoete keuken van Napels.
Babà
Een babà wordt bereid in een special vormpje waardoor het cakeje de vorm van een hoge paddenstoel krijgt. Vervolgens wordt de babà gedrenkt in rum en suikersiroop. Naast de rumvariant zijn er ook babà met limoncello, met ricotta, met room, met Nutella en met fruit.
De babà komt oorspronkelijk uit Polen en is via Frankrijk in Napels terecht gekomen. Maar door de populariteit claimen de Napolitanen dat de babà uit Napels...
Umbrië Verborgen schatten bij Narni: de Ponte d’Augusto en Stifone
Narni Scalo is op het eerste gezicht niet echt een stad die het bezoeken waard is. Maar schijn bedriegt. Zeker voor wandelaars, fietsers en fotografen zijn er enkele verborgen pareltjes te vinden. Heleen deelt een prachtige wandel/fietsroute met de mooiste plekjes langs de rivier de Nera.
Heleen: ‘We starten onze tocht bij het Santuario della Madonna del Ponte (aan de Strada Narni Sant’Urbano 11 in Narni Scalo). Bij deze kerk kun je makkelijk je auto parkeren.
Het Santuario trekt veel gelovigen, hetgeen goed zichtbaar is aan de grote hoeveelheid ex voto’s. Dat zijn voorwerpen die bij een altaar of een heiligenbeeld worden geplaatst als smeekbede of als dank omdat een bepaald gebed is verhoord.
Het voorwerp staat vaak in verband met de verkregen gunst. In deze kerk zie je bijvoorbeeld oude krukken, wat erop kan wijzen dat een gelovige deze heeft geofferd omdat hij of zij weer zelfstandig en zonder hulpmiddelen kan lopen. Je ziet hier ook houten handen, benen en voeten.
Daarnaast...
Italiaanse films & series Dogman – de nieuwe film van de regisseur van Gomorra
Matteo Garrone, de regisseur van Gomorra, weet de kijker opnieuw te fascineren met zijn nieuwe film Dogman, die vanaf 6 september in de bioscoop te zien is.
Marcello (gespeeld door Marcello Fonte, die voor zijn rol op het Filmfestival van Cannes de Gouden Palm won voor Beste Acteur) bezit een hondentrimsalon in een vervallen buitenwijk aan de Italiaanse kust. Hij is een bescheiden man, houdt van zijn werk en wordt zeer gewaardeerd door zijn buurtgenoten.
De rust in de wijk wordt verstoord als Simone, een ex-bokser verslaafd aan cocaïne, vrijkomt en de buurt terroriseert. De onzekere Marcello laat zich door Simone meeslepen in een spiraal van geweld. Wanneer Marcello zich voor de zoveelste keer verraden ziet door Simone, is de maat vol en begint hij te zinnen op wraak.
Bekijk alvast de trailer:
Ligurië Proef de smaak van Sanremo tijdens een heerlijke kookworkshop
Annerike volgde in Sanremo een taalcursus Italiaans. Elke ochtend zit ze om negen uur in de schoolbanken, maar ’s middags is er tijd voor ontspanning. Al gaat dat vaak goed samen met Italiaans leren, met dank aan de verschillende activiteiten die je via de taalschool kunt doen.
Het aanbod activiteiten van taal school Omnilingua wisselt elke week en omvat altijd een mooie mix aan culturele en culinaire activiteiten. Ook staat er meestal een sportieve activiteit gepland, zoals tennis bij de tennisclub van Sanremo. In het weekend kun je zelfs mee met een boot om walvissen en dolfijnen te spotten!
Wijn proeven met Ferruccio
Annerike: ‘Docent Ferruccio is niet alleen een kei in lesgeven bij Omnilingua, maar weet ook nog eens alles over wijn. Hij is dan ook de aangewezen persoon voor een wijnproeverij op school.
Mijn vriend René mag ook aanschuiven, ook al studeert hij niet bij Omnilingua. We zijn maar met z’n tweeën, dus er is alle gelegenheid om Ferruccio tussendoor van alles te...
Ligurië Sanremo – bruisende stad aan de Bloemenrivièra
Annerike volgde een taalcursus Italiaans in Sanremo. ’s Ochtends zit ze in de schoolbanken, maar ’s middags en ’s avonds is er genoeg tijd om Sanremo te ontdekken!
Annerike: ‘Sanremo lijkt wat in de schaduw te staan van Cannes, Nice en Monaco, luxe badplaatsen aan de nabijgelegen chique Côte d’Azur. Ooit, in de negentiende eeuw, was Sanremo ook een plek voor de elite, die daar vanwege het ideale subtropische microklimaat maar wat graag vertoefde.
Grote villa’s en pompeuze hotels werden uit de grond gestampt en Sanremo was dé plek aan de Bloemenrivièra. De tijd van de jetset in Sanremo mag dan vandaag de dag zo goed als voorbij zijn, de badplaats bruist nog altijd en heeft genoeg te bieden voor een heerlijke vakantie aan de Ligurische kust. Scopriamo Sanremo, laten we Sanremo gaan ontdekken!
Festival di Sanremo
Wie Sanremo zegt, zegt Festival di Sanremo. Ik kan er dan ook niet omheen om tijdens een eerste verkenning door de stad even langs het befaamde Ariston-theater...
Ligurië Sunset aperitivo tijdens een zeiltocht voor de kust van Sanremo
Een vakantie in Ligurië is niet compleet zonder een tochtje op het water. Er zijn tal van mogelijkheden, van het spotten van walvissen en dolfijnen tot een dagtocht langs de Cinque Terre, inclusief een duik in de Ligurische Zee.
Annerike: ‘Als afsluiting van mijn taalcursus Italiaans trakteer ik mezelf na de laatste schooldag (en het behalen van mijn certificaat) op een heerlijke boottour met Nababbo Sail: aperitivo al tramonto geheten, inclusief een aperitivo (met prosecco en hapjes) bij zonsondergang.
Aan boord van de Amsterdam
Even voor zessen moeten mijn vriend en ik in de haven van Sanremo zijn. Ik zie echter alleen een zeilboot met een wapperend Nederlands vlaggetje en ‘Neverland Amsterdam’ erop. Dat kan hem dus niet zijn, is mijn eerste gedachte. Dan hoor ik iemand vanaf de boot mijn naam roepen. Het blijkt zeilinstructeur Andrea te zijn, die al op me staat te wachten: ‘Benvenuto a bordo del Neverland Amsterdam!’
Voor de wind
Omdat we maar met z’n tweeën zijn,...
Italiaanse films & series Figlia Mia – Italiaanse speelfilm op het zonovergoten Sardinië
Een zomerse Italiaanse filmtip: Figlia Mia, over een jong meisje dat wordt verscheurd door de liefde voor haar beide moeders.
Figlia Mia neemt je mee naar het zonovergoten Sardinië. Je maakt kennis met het tienjarige meisje Vittoria. Ze is erg verlegen en heeft een hechte band met haar moeder Tina (gespeeld door Valeria Golino). Haar rustige leven wordt echter volledig op zijn kop gezet wanneer Vittoria ontdekt dat Angelica (een prachtige rol van Alba Rohrwacher) haar biologische moeder is.
Wanneer Angelica, die niet veel meer doet dan drinken en dansen, gedwongen wordt om te verhuizen vanwege haar financiële problemen, wil ze Vittoria graag een keer ontmoeten. Tina vindt dit goed, in de veronderstelling dat Angelica binnenkort de stad zal verlaten. Maar tegen Tina’s wil brengen Vittoria en Angelica steeds meer tijd samen door en wordt hun band steeds sterker…
Bestel de dvd van Figlia Mia via deze link bij bol.com. Bekijk alvast de trailer:
Sicilië Favara – street art in het Farm Cultural Park
Favara, een klein dorp in het zuiden van Sicilië, in de provincie Agrigento, was ooit een onbeduidend stipje op de kaart. Geen enkele reiziger hield er halt.
Dankzij Andrea Bartoli en zijn vrouw Florinda Saieva, die in Favara opgroeide, veranderde dit. Zij hingen allebei hun carrière (respectievelijk als advocaat en notaris) aan de palmbomen en toverden een deel van het dorp om tot een cultureel park.
In 2010 kochten ze een aantal huizen in het historisch centrum op en vroegen aan bevriende architecten en kunstenaars van over de hele wereld om deze om te toveren tot levende kunstwerken.
Farm Cultural Park
Steen voor steen, muur voor muur en kleur voor kleur kreeg Farm Cultural Park, zoals ze dit stukje van Favara waren gaan noemen, vorm. Er werden kleinschalige exposities georganiseerd, spontane concerten en avonden waarop er tot in de kleinste uurtjes werd gedanst.
Langzaam maar zeker werd het park een begrip. Je vindt er steeds andere tentoonstellingen, soms zeer tijdelijk, soms...
Sicilië Met de wind in de zeilen van Palermo naar Mondello (Sicilië)
Hoe heerlijk struinen door Palermo ook is, na een paar dagen van barokke overdaad, schreeuwende marktlui, pleinen die zinderen van de warmte, rennende bambini en drukgebarende Palermitanen zijn we wel even toe aan een dagje rust.
Gelukkig is de zee dichtbij. We wandelden al langs de boulevard van Palermo, voor een ijskoude granita en uitzicht op zee, maar nu gaan we écht de zee op, tijdens een zeiltocht van Palermo naar Mondello.
Het strand van Mondello
Hoewel het zo’n tien kilometer verderop ligt, is Mondello hét stadsstrand van Palermo. Veel Palermitanen hebben er al generaties lang een eigen strandhuisje waar ze de hele zomer lang vertoeven, met hun voeten in het zand en alle buren op nog wat minder afstand dan in de stad.
Je kunt er met een bus heen vanuit de stad (reken op een ritje van zo’n twintig minuten), maar veel leuker is het om per boot van Palermo naar Mondello te varen.
Trossen los!
Mario van Tururi Tours neemt je graag een dagje mee uit zeilen op de Zephyr. Je...
Palermo De grootste openluchtboekhandel ter wereld ligt in… Palermo!
De grootste openluchtboekhandel ter wereld vind je niet in New York, Parijs of Barcelona. Nee, de grootste collectie boeken in de openlucht vind je in Palermo!
Pietro Tramonte heeft een heel imperium aan boeken opgebouwd. Naar eigen zeggen runt hij aan het Piazza Monte Santa Rosalia in Palermo (tussen de Via Bara all’Olivella en de Via del Poeta) de grootste boekhandel in de openlucht ter wereld, met meer dan vijfenveertigduizend boeken die afkomstig zijn uit alle hoeken van diezelfde wereld. We vinden inderdaad ook kratjes vol Nederlandstalige boeken, zeer gedateerd maar toch.
De bijna zeventigjarige Pietro is sinds 2012 zo goed als elke dag in zijn boekhandel te vinden. Hij vertelt je graag zijn levensverhaal terwijl je langs de boekenplanken dwaalt. Na een donatie (of beter nog: een ander boek in ruil) ben je de nieuwe eigenaar van een boek dat Pietro eerder onder zijn hoede nam, maar bovenal ben je een bijzondere ervaring en een unieke ontmoeting rijker.
Meer tips voor...
Piemonte Maak een kruidenwandeling in de heuvels van Piemonte
Nicolas en Natascha wonen in Piemonte. Ze onthullen regelmatig mooie plekken in hun omgeving. Vorige keer gingen we geitjes knuffelen, dit keer maken we een bijzondere kruidenwandeling in de heuvels bij Olmo Gentile.
Natascha: ‘Hoewel we midden in de natuur wonen én ik in het verleden een avondopleiding tot herborist volgde, blijft mijn kennis van de planten die hier in onze heuvels groeien beperkt tot het bewonderen van de vele kleurige bloemen. Daarom trok ik onlangs samen met mijn beste vriendin Eleonora naar het nabijgelegen dorpje Olmo Gentile, waar plantendeskundige en homeopaat Anna een kruidenwandeling organiseerde.
In de auto speculeerden we over het aantal deelnemers. Eleonora verwachtte twee oudjes uit het dorp terwijl ik vreesde dat wij de enigen zouden zijn. Maar nee hoor, toen we vijf minuten voor het afgesproken tijdstip aankwamen, was er al een tiental mensen op Anna aan het wachten en al snel kwamen er nog een paar bij.
Stipt om tien uur vertrokken we. Dat blijft...