Al wandelend door Rome dwaalt je blik regelmatig af naar boven. Indrukwekkende monumenten steken prachtig af tegen de blauwe lucht, in smalle straatjes houden buren boven je hoofd luidruchtige conversaties over eten. Soms stuit je op bijzondere bezienswaardigheden, zoals een prachtig Mariabeeld of een schatbewakende kat.
Ook binnen loont het de moeite om regelmatig je hoofd in je nek te werpen. Zo zijn wij elke keer weer onder de indruk van de plafonds in de Romeinse kerken.
Natuurlijk kijkt iedereen omhoog als hij onder de oculus van het Pantheon of te midden van de gouden overdaad van de Sint-Pieter staat, maar ook andere, onbekendere kerkjes hebben een plafond om nekkramp voor te riskeren.
We hebben de vijfentwintig mooiste plafonds in Romeinse kerken verzameld, van de overdonderende schilderingen in de Chiesa del Gesù tot de gouden mozaïeken in de Santa Prassede, van de platte koepel in de Sant’Ignazio tot de prachtige eenvoud van de San Carlo alle Quattro Fontane:
Gesù
Pantheon
San Carlo alle Quattro Fontane
San Giovanni in Laterano
San Luigi dei Francesi
San Paolo fuori le Mura
Sant’Agnese in Agone
Sant’Agostino
Santa Maria degli Angeli e dei Martiri
Santa Maria dell’Anima
Santa Maria della Pace
Santa Maria della Vittoria
Santa Maria del Popolo
Santa Maria del Popolo
Santa Maria in Traspontina
Santa Maria in Trastevere
Santa Maria Maggiore
Santa Maria sopra Minerva
Sant’Andrea della Valle
Sant’Antonio dei Portughesi
Santa Prassede
Santa Prassede
Santa Prassede
Santa Sabina
Sant’Ignazio
Santissimo Nome di Maria
Sint-Pieter
Sint-Pieter
Sint-Pieter