Sicilië Zeilen van Salina naar Stromboli
Eindelijk is Aiolos, de Griekse god van de wind, ons gunstig gezind. Na een paar nachten in de beschutting van de haven van Salina te hebben gedobberd, kan de Zephyr eindelijk de zee op. Op naar Stromboli!
Saskia: ‘We zijn klaar voor vertrek. Mario heeft de Zephyr voorzien van een flinke voorraad water en brandstof. Bij de plaatselijke alimentari hebben we wijn, water, groente, fruit, brood, kaas, pasta en ander lekkers ingeslagen om de komende dagen geen honger te hoeven lijden. De touwen mogen los, we kunnen het ruime sop kiezen.
De eerste twintig minuten houdt Aiolos ons een beetje aan het lijntje. De wind lijkt steeds van een andere kant te komen, waardoor zeilen een behoorlijke uitdaging is. Gelukkig draait de Griekse god uiteindelijk een beetje bij en kunnen we, als Salina langzaam uit het zicht verdwijnt, de zeilen hijsen.
Hoewel ik me had voorgenomen om uit de buurt van alle ‘zeilwerk’ te blijven, met mijn gebrek aan enige zeilkennis/ervaring, vind ik het stiekem toch...
Sicilië Ontdek het noorden van Salina per scooter
Salina is dan wel niet het grootste eiland van de Eolische archipel, maar wel het groenste. Niet voor niets wordt het ook wel il giardino delle Eolie genoemd, ‘de tuin van de Eolische Eilanden’. Het is een ideale plek voor lange wandelingen, waarbij de natuur je steeds opnieuw zal weten te verrassen.
Saskia: ‘Voor wie liever niet wil wandelen of maar even de tijd heeft om het eiland te ontdekken, is er een goede busverbinding tussen alle dorpjes. Maar als je de allermooiste en allergroenste plekjes van Salina wil zien, kun je het beste een scooter huren om het eiland in alle rust op eigen tempo te verkennen.
Dat kan bijvoorbeeld bij Rent Bongiorno, meteen in Santa Marina Salina, waar na onze gebruikelijke granita bij de chiosco (kiosk) van Silvio drie scooters op ons staan te wachten. Ik spring achterop bij Mario en al gauw laten we Santa Marina Salina achter ons.
Malfa – vijgen, wilde venkel & prachtige vergezichten
Malfa verwelkomt ons met de geur van vijgen en wilde...
Recepten Cin cin! Koffiecocktails met Tia Maria
Dol op koffie én op cocktails? Dan zijn deze drie koffiecocktails je op het lijf geschreven! Ze bevatten namelijk alle drie een lekkere shot espresso én een scheutje Tia Maria, de bekende Italiaanse likeur op basis van de allerbeste arabica-koffie met een hint van vanille en rum.
Tia Maria Espresso Martini
De Tia Maria Espresso Martini is een fijne variatie op de klassieke Espresso Martini, waarin Tia Maria, wodka en verse espresso samenkomen, met een finishing touch van verse koffieboontjes. Ook fijn na afsluiting van een etentje, overigens – na (of in plaats van) het dessert.
Ingrediënten: 25 milliliter Tia Maria | 25 milliliter wodka | 1 of 2 shots espresso | 5 milliliter suikersiroop
Doe de espresso, Tia Maria en wodka in een shaker met ijs. Hard schudden en vervolgens uitschenken in een gekoeld Martiniglas. Garneer met drie koffieboontjes.
Tia Maria Mint Americano
Onze zomerfavoriet is de Tia Maria Mint Americano. Een ‘shaken and stirred’ dubbele espresso met siroop die...
Valle d'Aosta Raften in Valle d’Aosta
De laatste dag van onze gevarieerde reis door Valle d’Aosta sluiten we af met een rafting-avontuur en een proeverij van streekproducten bij Maison Bertolin.
Na een uitgebreide uitleg van de do’s & don’t’s tijdens het raften krijgen we allemaal een wetsuit, windjack, surfschoenen en een helm aangemeten, zodat we als ware pro’s in de raft kunnen stappen.
Wij nemen de zogenaamde klassieke route van acht kilometer. Ons raftavontuur brengt ons door de prachtige Gole di Leveronge, met onderweg genoeg actie, wildwater en snelheid. Een waar avontuur, zoals deze actiefoto’s laten zien!
foto’s: Rafting Aventure Villeneuve | Thierry Vuillermoz
Na dit intensieve wateravontuur is een proeverij van lokale producten natuurlijk geen straf. We zijn uitgenodigd bij Maison Bertolin in Arnad, waar ons voorafgaand aan de proeverij een rondleiding door de salumificio staat te wachten. We worden hartelijk welkom geheten door een van de zeer vriendelijke medewerkers, Marta.
Haar...
Piemonte De heilige berg van Orta – pareltje aan het Lago d’Orta
Rik Rensen neemt ons in zijn verhalen mee naar zijn geliefde Piemonte, waar hij een gerestaureerde boerderij bezit die je ook kunt huren en van waaruit hij verhalen schrijft over deze regio. Dit keer neemt hij ons mee naar een pareltje aan het Lago d’Orta.
Rik: ‘Eigenlijk ben je er voorbij voor je er erg in hebt. Veilig verscholen in de oksel van de grote broer, het Lago Maggiore, ligt het Lago d’Orta. Met een lengte van 12,8 kilometer en een breedte van 1,2 kilometer is het een van de kleinere meertjes in de regio Piemonte.
Mensen uit de omgeving noemen het meer liefkozend La Cenerentola, Assepoester, omdat dit goed bewaarde geheim met zijn ingetogen schoonheid bekende toeristentrekkers als het Comomeer en het Lago Maggiore veruit overtreft. Hier geen schetterende disco’s of overvolle boulevards. Aan het Lago d’Orta is niets te doen. Behalve voor mensen die van rust, natuurschoon en van heilige bergen houden.
Deze ochtend gloort het oranje boven het Lago d’Orta. Een...
Recepten Busiate al pesto trapanese uit het kookboek Sicilicious
Vandaag verrast Loes Janssen Miraglia ons met een recept voor pasta met pesto uit Trapani. Loes: ‘Dit verrukkelijke gerecht komt uit Sicilië (waar mijn partner vandaan komt, waar wij een aantal jaren hebben gewoond en waar ook ons zoontje geboren is). Het is typerend voor de provincie Trapani (in het westen van het zonovergoten eiland).
Niets is met zekerheid te zeggen, maar hoogstwaarschijnlijk is deze pesto ontstaan nadat koopmannen uit het Noord-Italiaanse Genua, waar pesto op basis van basilicum en pijnboompitten oorspronkelijk vandaan komt, op hun zeereizen zijn neergestreken in het West-Siciliaanse Trapani. Tongstrelend deze versie met amandelen!’
Wat heb je nodig?
Ingrediënten (voor vier personen): 4 teentjes knoflook | een bos verse basilicumblaadjes | 4 rijpe, middelgrote tomaten | 60 gram amandelen | 100 milliliter extra vergine olijfolie | zout en peper | 350 gram busiate
Hoe maak je deze pasta?
Pel de knoflook en stamp de teentjes met de basilicum fijn in een vijzel....
Sicilië De beste tips voor een dagje Syracuse – de mooiste stad aan de oostkust van Sicilië
Als we Cicero moeten geloven, was Syracuse de mooiste stad van de antieke wereld. Die schoonheid vind je nu vooral in de wijk Ortigia, op een schiereiland in zee.
In deze blog delen we de mooiste bezienswaardigheden, bijzondere verhalen en andere fijne tips voor je bezoek aan Syracuse, de mooiste stad aan de Siciliaanse oostkust!
Syracuse – overvloedigheid aan water
De naam Syracuse is afgeleid van Syraka, de naam die de Siculi aan deze stad gaven. Het betekende ‘overvloedigheid aan water’, aangezien dit gebied lang geleden meer een moeras was.
Bij de Grieken stond de stad ook wel bekend als Pentapoli, aangezien ze de stad hadden verdeeld in vijf verschillende wijken. De macht van het toenmalige Syracuse reikte ver; het was net als Athene, Rome en Carthago een stad om rekening mee te houden.
De eerste beginselen van de stad die we nu kennen als Syracuse, werden in 734 voor Christus gevormd. Na de eerste Griekse bloeiperiode volgde verovering op verovering. De stad viel...
Recepten Sinaasappel-vijgensalade met ricotta en pistachepraline uit het kookboek Citrus
Zoet, zuur, bitter en meeslepend – er zijn maar weinig smaken zo veelzijdig en zo breed inzetbaar als de smaak van citrusvruchten, van bloedsinaasappel tot grapefruit, van mandarijn tot limoen en van pompelmoes tot citroen.
Al dit lekkers speelt de hoofdrol in de ruim honderdvijftig recepten die te vinden zijn in het kookboek Citrus, van Catherine Phipps – een verrassende en fascinerende ode aan de schitterende citrusvrucht. Van verse salades tot taarten, van cocktails tot vlees- en visschotels, van snoepjes tot hartige hapjes, van ingemaakte citroenen tot citroenlimonade en marmelades.
Wat denk je bijvoorbeeld van gefrituurde citrusplakjes, citroenpizzette, salade van burrata en bloedsinaasappel of gebraden kip met bergamot? Van linguine met citroen en asperges, citrusrisotto, gebakken tomaatjes met citroentijm of bloedsinaasappel-rabarbertaart met meringue?
Wij delen als voorproefje het recept voor de sinaasappel-vijgensalade met oranjebloesemricotta en pistachepraline....
Sicilië Waar vind je het lekkerste ijs van Sicilië?
Elk jaar in september vindt op Sicilië het Sherbeth Festival plaats. Villa Bellini in Catania staat dan vier dagen lang helemaal in het teken van ijs. Tijdens het ijsfestival kun je volop ijs proeven, in allerlei klassieke én bijzondere smaken.
Tijdens het festival vindt ook de Internationale ijswedstrijd Procopio de’ Coltelli plaats. De competitie draagt de naam van de Siciliaanse chef Francesco Procopio Cutò, die ook wel ‘de vader van de gelato’ wordt genoemd. Hij nam de ijskoude lekkernij van Sicilië mee naar Frankrijk, toen hij daar in 1686 Café Le Procope opende – zo gaat het verhaal. Gelukkig bleef er genoeg kennis van het ijsbereiden achter op het eiland, iets waar je als bezoeker heerlijk van mee kunt genieten!
De beste ijssalons van Sicilië
Ook elders op Sicilië vind je heerlijk ijs. Gambero Rosso ging alvast voorproeven en heeft tien Siciliaanse ijssalons bekroond met zogenaamde coni (hoorntjes): zes ijssalons met twee coni (waar je een ottimo gelato, een...
Umbrië Monte Castello di Vibio & het kleinste theater ter wereld
Een typisch Umbrisch stadje met mooie doorkijkjes, uitzichten en klassieke gebouwen, dat is Monte Castello di Vibio. Het heeft een bijzondere geschiedenis, want nog voordat de Romeinen hier kwamen had de bevolking het stuk land langs de Tiber al ontwikkeld. Het was er een komen en gaan van kooplieden, reizigers en boeren uit de omgeving die hun oogst kwamen verkopen.
Inge neemt ons er vandaag mee naartoe, voor een bezoek aan de grote trots van het stadje. Inge: ‘De huidige naam van het stadje heeft echter wel Romeinse roots. Het verwijst naar de familie Vibia, die de stad ten tijde van de eerste Romeinse Republiek opnieuw op de kaart zette.
In de middeleeuwen bleef er helaas maar weinig over van het oude verleden. Het stadje zoals we dat nu kennen, is dan ook een typisch middeleeuwse stad – mét een bijzonder pareltje dat Monte Castello di Vibio tot ver over de Italiaanse landsgrenzen beroemd maakt.
Ten tijde van Napoleon kwam er nieuw leven in Monte Castello di Vibio. Het...
Umbrië Foligno & de Giostra della Quintana, een historische paardenrace
In het zuidoosten van Umbrië, niet ver van het kleurrijke Spello, ligt Foligno, een kleine stad met bijzondere tradities. Een van deze tradities is de Giostra della Quintana, een historische paardenrace. Inge bezocht Foligno een paar dagen voor deze spannende race, tijdens de koortsachtige voorbereidingen die het stadje dan al in hun greep houden. Ze neemt ons vandaag mee terug in de tijd.
foto: Giostra della Quintana – Foligno
Inge: ‘Het bezoek aan Foligno start met een rondleiding door het Palazzo Trinci, dat tussen 1305 en 1439 het thuis was van de familie die het in Foligno voor het zeggen had. Er zijn vijf kamers, waarin nog steeds prachtige fresco’s te zien zijn. Bijzonder is dat tijdens een grootschalige restauratie in 2000 onder sommige fresco’s weer andere tekeningen tevoorschijn kwamen. Aanvankelijk dacht men dat dit de gebruikelijke ‘ondertekeningen’ waren, maar in sommige gevallen bleek het om heel andere fresco’s te gaan.
De meeste fresco’s in het...
Umbrië Italiaanse kookworkshop met nonna bij wijnhuis Moretti Omero in Umbrië
Moretti Omero staat vooral bekend als wijnhuis, gericht op biologische wijnen. In 1992 kreeg Moretti Omero het officiële certificaat voor biologische wijnbouw. Eigenaar Omero startte de productie van wijn, maar tegenwoordig neemt zijn dochter Giusi het over. Tussen de wijngaarden en olijfbomen ligt het prachtige bedrijf, gevestigd in een mooi pand, vlak bij Montefalco.
Ciao tutti’s Inge ging er niet alleen heen om een glaasje Montefalco Sagrantino te drinken, maar ook voor een kookworkshop.
Inge: ‘Na een hartelijk welkom door de enthousiaste Giusi worden we kort rondgeleid. Veel tijd hebben we niet, want we moeten aan de slag: We beginnen tussen de olijfbomen, met het zoeken van de juiste kruiden voor de gerechten. Met een rieten mand kuieren we door de olijfboomgaard, genietend van de prachtige plaatjes, de rust en de heerlijke geuren. Het is nu al een feest!
Wanneer we met alle kruiden terugkomen in la cucina, gaat plots de deur open. ‘Aaah, mia nonna!’ lacht Giusa. Ze...