Palazzo Sorbello & de Pozzo Etrusco – twee fascinerende bezienswaardigheden in Perugia
Op een steenworp afstand van het dorpje Narni, langs het heldere en verkwikkende water van de rivier de Nera, ligt een plek die rechtstreeks uit een droom lijkt te komen: Le Mole di Narni.
Dankzij de natuurlijke zwembaden uitgehouwen in de rotsen, die dateren uit de tijd van de oude Romeinen, kun je in hartje Umbrië een verfrissende duik nemen in smaragdgroen water, dat zijn opvallende kleur ontleent aan de nabijgelegen waterkrachtcentrale van Montoro.

Het natuurgebied waar de Mole di Narni deel van uitmaken, ligt op de overblijfselen van een oude Romeinse villa, waar Plinius de Jongere regelmatig verbleef. Hij prees het genot van het kristalheldere water al, zo’n tweeduizend jaar geleden.
Al die tijd is dit een plek waar geschiedenis en natuur hand in hand gaan, al is dit stukje paradijs ooit door mensen gecreëerd.


Het kristalheldere water stroomt tussen eeuwenoude rotsen en biedt natuurlijke zwembaden waar je in alle vrijheid kunt zwemmen, als je een kaartje koopt voor het Parco delle Mole di Narni.
Volg het pad dat door de indrukwekkende Gole del Nera slingert en zie hoe zich een lagune met onwerkelijke kleuren ontvouwt. Het water van dit natuurlijke zwembad is zo helder dat je de rotsachtige bodem kunt zien, hetgeen een levendig spel van turquoise en saffierblauw oplevert, omringd door allerlei tinten groen.


Dompel je onder in het koude water van het sfeervolle Frigidarium Romano, dat wordt gevoed door koud bronwater dat rechtstreeks uit de grond opwelt, helder en kristalzuiver, en dat een gevoel van diepe ontspanning schenkt, net zoals dat in de Romeinse tijd het geval was.
Een van de fascinerendste plekken is het Nymphaeum, een oude tempel gewijd aan water en spiritualiteit, een ruimte vol charme en mysterie, waar klankschaalsessies worden gehouden.


De Mole di Narni liggen aan de Via dello Stabilimento 13 in Nera Montoro. Om deze sprookjesachtige plek te bereiken, rijd je naar de Via dello Stabilimento, een afslag vanaf de Via Ortana, en volg je de borden naar de waterkrachtcentrale. Je kunt parkeren langs de onverharde weg die naar de plek leidt of op de daarvoor bestemde parkeerplaatsen. Het is verstandig om vroeg te komen, vooral in het weekend, als het al vroeg druk kan zijn.
Een plekje reserveer je vooraf via de website van het Parco delle Mole di Narni. Een kaartje kost op moment van schrijven (augustus 2026) € 12,- per persoon en geeft toegang van 9.00 tot 20.00 uur. Kinderen tot tien jaar betalen geen entree. Honden kunnen niet mee naar de Mole di Narni.
met dank aan het Parco delle Mole di Narni voor een aantal foto’s
Het Parco delle Mole di Narni herbergt ook uniek historisch erfgoed: de oude graanmolens en de Mulino della Conceria, die getuigen van de historische productieve bestemming van deze locatie.

Liever actief op pad? In de buurt van de Mole di Narni ligt de Ciclopedonale delle Gole del Nera, een ongeveer vijf kilometer lang pad dat over het tracé van een oude spoorlijn loopt, tussen Narni Scalo en Stifone, met weidse uitzichten op de rivier de Nera. Het is een vlak en gemakkelijk parcours dat geschikt is voor iedereen – perfect om te wandelen of een ontspannen fietstocht te maken.

Narni zelf is ook een bezoek waard. C.S. Lewis zou zich door Narni (de Latijnse naam was Narnia) hebben laten inspireren bij het schrijven van zijn beroemde kronieken. Volgens sommige fans zouden de Mole di Narni zelfs de inspiratiebron zijn geweest voor de magische poelen die in de boeken worden beschreven.
Vergeet dan ook Narni Sotterranea, het ondergrondse Narni, niet, voor een unieke ervaring in dit magische dorpje!

Ook leuk om te bekijken: de Vie del Cinema, kleurrijke muurschilderingen van filmsterren. In deze blog lees je er meer over.
foto’s: Le Vie del Cinema