Montone – een van de mooiste dorpjes van Umbrië
Sommige wandelingen tonen hun grootste troeven meteen al bij het begin. Deze route doet het anders en bewaart het beste voor het eindpunt.
Bij vertrek in Titignano zie je weliswaar een prachtig gerenoveerd castello, omringd door wijn- en olijfgaarden, maar niets verraadt wat er nog komt: misschien wel het mooiste uitzichtpunt van Umbrië.
Het pad slingert, daalt langzaam af, het Lago di Corbara glinstert in de verte. Dan, na een stukje bos waar enkel het gezang van vogels de stilte doorbreekt, opent het landschap zich plots. Voor je ligt La Roccaccia, met zicht op het blauwe meer, de diepte van de Gole del Forello en rotsen die lijken te zweven boven de Tiber.

Dit is een wandeling vol contrasten: zacht en landelijk aan het begin, groots en ruig aan het einde. Tussen Orvieto en Todi ontdek je hier een onvergetelijk stukje Umbrië!
Titignano ligt in het westen van Umbrië, niet ver van Orvieto. De laatste drie kilometer naar dit dorpje gaan over een strada bianca, een kronkelende maar goed berijdbare grindweg.
Aan het eind wacht een ruime gratis parkeerplaats met zicht op wijngaarden en olijfbomen naast het Castello di Titignano, imposant en vredig tegelijk.

Het kasteel van Titignano stamt uit de tiende eeuw. Het werd gesticht door Faralfo dei Montemarte, een telg van een Franse adellijke familie. Eeuwenlang was dit strategische punt inzet van strijd tussen Orvieto en Todi, tot het in 1348 definitief onder heerschappij van Orvieto viel.
Vanaf de negentiende eeuw kwam het in handen van de familie Corsini, die er een bloeiende landbouwonderneming van maakte. Later erfde marchesa Nerina Corsini het domein. Ze trouwde met Marchese Enrico Incisa della Rocchetta, de man achter de beroemde Sassicaia-wijn.
Hun zoon Giovanni beheert tegenwoordig samen met zijn vrouw Tara Tenuta di Salviano én Castello di Titignano, waar je een stijlvol hotel, restaurant en trouwlocatie vindt.
Als je dit domein betreedt, voel je meteen dat dit een bijzondere plek is. De geur van rozemarijn hangt in de lucht en vanuit de binnenplaats kijk je uit op een landschap dat nauwelijks veranderd lijkt sinds de middeleeuwen. Het hotel is net een charmant dorp, met zelfs een eigen kerkje.


Een startlocatie om u tegen te zeggen dus. Toch laten we het castello achter ons, voor de beloofde wandeling door de ongerepte natuur van Umbrië.
De wandeling start links van het kasteel. Als je goed kijkt, zie je in een boom een kleine wegwijzer hangen. Een grindpad leidt naar beneden, tussen wijngaarden en landbouwgrond.

Het uitzicht opent zich al snel: het Lago di Corbara schittert in de verte, omringd door golvende heuvels. Maar vergis je niet, het mooiste moet nog komen.
De route is iets minder dan vier kilometer, enkele reis, met een hoogteverschil van bijna honderdzeventig meter. Niet zwaar, maar op warme dagen is schaduw schaars, dus vertrek bij voorkeur vroeg in de ochtend of in de namiddag.

Na twee bochten en een stukje tussen de cipressen kom je langs een oud boerenhuis. Werp hier even een blik achterom. Daar ligt Titignano, hoog op de heuvel vanwaar je bent vertrokken, omringd door groen.

Bijna halverwege, wanneer het landschap openbreekt, verschijnt in de verte de ruïne van Castello di Montemarte. Een paar verweerde muren, nauwelijks zichtbaar tegen de heuvels, maar genoeg om de verbeelding te prikkelen. Ooit waakte hier een fort over de vallei, een hint naar het verleden voordat je verder wandelt richting La Roccaccia.

Langzaam verandert de omgeving: de lucht wordt vochtiger, het pad smaller, de begroeiing dichter. Cipressen maken plaats voor eiken en kastanjes. Dan opent het bos zich, en sta je, met open mond, bij de ruïnes van La Roccaccia.
La Roccaccia is een oud uitkijkpunt, ooit deel van een verdedigingspost. Wat rest zijn ruïnes, groen en stilte.

Vanaf hier kijk je uit over het Lago di Corbara en de Gole del Forello, een diepe kloof die de Tiber in de rotsen heeft uitgesleten: een soort kleine Grand Canyon.
Het panorama is ronduit spectaculair: grillige rotsen, donker bos, met het blauw van het meer ver onder je. De stilte is indrukwekkend. Alleen het ruisen van de wind en het gekrijs van een roofvogel verbreken de rust. Je blijft maar kijken, foto’s nemen, diep inademen en het moment in je opnemen.

Op de terugweg volg je hetzelfde pad, maar dat voelt anders. De zon staat lager, het licht is zachter. De wijngaarden kleuren goud, de lucht ruikt naar aarde en druiven. Boven op de heuvel wacht opnieuw het kasteel.
Net als je denkt dat je er bijna bent, komt er nog een verraderlijk steil stukje. Je ziet het kasteel voor je, dus het is enkel even doorbijten voor de laatste kilometer.
Wie wil, kan daarna neerploffen op het terras van het restaurant bij het Castello di Titignano met uitzicht op het meer, een glas witte Salviano in de hand. Maar er is nog een andere optie, in Todi.

Op nog geen half uurtje rijden ligt Todi, perfect voor een passeggiata en een sfeervol diner. Bij het Piazza del Popolo bruist het van de gezellige adresjes.
Wij schoven aan bij Deli Food & Wine en dat bleek een schot in de roos. In deze stijlvolle wijnbar met vintage interieur kun je perfect napraten over al het moois dat je tijdens de wandeling hebt gezien.
We proefden er een tartare di salmone affumicato con burrata, avocado e mandorle en tartare di tonno fresco, robiola e pomodorini ciliegi die tot de beste behoren die we ooit aten: perfect op smaak, fris en zacht tegelijk.
Deli is overigens ook een heerlijke plek voor een aperitivo. Met een glas lokale wijn of een Aperol Spritz in de hand kijk je uit over het levendige piazza.


foto’s: Deli Food & Wine
De route van Titignano naar La Roccaccia kun je niet alleen wandelen maar ook fietsen met een mountainbike of e-MTB. Het eerste deel loopt vlot over brede grindwegen tussen de wijngaarden, met prachtige vergezichten over het Lago di Corbara.
Naarmate je dichter bij La Roccaccia komt, wordt het pad smaller en steiler, maar het uitzicht beloont elke inspanning!

Ook de Cammino dei Borghi Silenti is een mooie wandeling in deze omgeving. Andere tips zijn een bezoek aan Civitella del Lago en de Strada dei Vini Etrusco Romana, een historische wijnroute in hartje Umbrië.