Het contrast kan bijna niet groter: de grenzeloze, waterrijke Povlakte rondom Ferrara en kleurrijke muurschilderingen van toonaangevende Italiaanse films. Deze twee uitersten komen samen in Gherardi, dat zich sinds 2022 il villaggio del cinema, het dorp van de film, mag noemen.
Lange tijd leek Gherardi een stille dood te sterven, maar nu luisteren indrukwekkende muurschilderingen het dorpje op en geniet je er van kleurrijke scènes uit Italiaanse films, als uniek eerbetoon aan de cinema.
De geboortegrond van de Italiaanse film
Dat il villaggio del cinema uitgerekend in Gherardi het levenslicht zag, is niet toevallig. In dit laaggelegen gebied van de Podelta rondom Ferrara werd namelijk een stevig fundament gelegd voor de Italiaanse filmindustrie.
Diverse Oscarwinnende filmmakers zijn afkomstig uit deze streek, onder wie filmregisseur Michelangelo Antonioni en Carlo Rambaldi (die het hoofd van E.T. ontwierp). Daarnaast fungeerde deze streek regelmatig als decor voor talloze films. La Donna del Fiume uit 1954 met Sophia Loren is opgenomen in Comacchio en in 2023 was Ferrara het toneel voor Tramite Amicizia van Alessandro Siani.
Bekijk de eerste muurschilderingen in detail
Gherardi telt ongeveer twintig muurschilderingen. In 2022 werden de eerste vijf kunstwerken onthuld tijdens de première van het inmiddels jaarlijks terugkerende Festival dei Murales.
Twee Italiaanse street artists van Wasp Crew vereeuwigden de film La neve nel bicchiere die gebaseerd is op het boek van Nerino Rossi. Regisseur Florestano Vancini uit Ferrara bewerkte het verhaal als televisiefilm.
Dit werk is een eerbetoon aan de onvermoeibare arbeiders die eind 1800 en begin 1900 de dijken en kanalen aanlegden voor de drooglegging van het laagland rondom Ferrara.
Aan de overkant zie je een werk dat is aangebracht door street art- en graffitikunstenaar Filippo Mozone. Zijn muurschildering is een herinnering aan de naoorlogse film Riso Amaro van Giuseppe De Santis, met Silvana Mangano.
Verderop stuit je op een levendige muurschildering van Sophia Loren, in de film La Donna del Fiume. Giulia Pasa Frascari zet haar op een popart-achtige manier neer.
Het volgende werk past perfect in de entourage: tussen de goed onderhouden tuinen van Gherardi tref je een schitterende weergave van Il Giardino dei Finzi Contini, de verfilming van Giorgio Bassani’s boek. Kunstenaar Basik portretteerde de twee hoofdpersonen van het verhaal, waarvoor regisseur Vittorio De Sica in 1972 de Oscar voor beste buitenlandse film ontving.
Het laatste kunstwerk van de eerste reeks is van Bolo (Alessio Bolognesi) en Psiko. Hun creatie is een realistische, warme interpretatie van de fameuze E.T., als hommage aan Steven Spielberg en Carlo Rambaldi.
Van Mastroianni tot Visconti
Tijdens de tweede editie van het festival, in 2023, komen er nog eens zeven werken bij. Voor de vijfentachtigste verjaardag van Riccardo Bacchelli’s roman Il mulino del Po creëerde Psiko een muurschildering.
Giulia Pasa Frascari stond stil bij de honderdste sterfdag van Don Minzoni (een antifascistische katholieke priester die door fascisten werd vermoord) uit de op ware feiten gebaseerde film Oltre la bufera.
Street artist Basik kreeg de eer om Ossessione van regisseur Luchino Visconti te verbeelden, tachtig jaar na de release.
Wasp vierde op zijn beurt de tachtigste verjaardag van La lunga notte del ’43 van Florestano Vancini, een verfilming van het bloedbad in Ferrara.
Mozone vereeuwigde zijn artistieke interpretatie van de film Un ettaro di cielo van Aglauco Casadio, met Marcello Mastroianni, die zich afspeelt op de Povlakte.
Het thrillergenre is vertegenwoordigd met La casa dalle finestre che ridono van de Bolognese filmmaker Pupi Avati.
Steven Spielbergs King Kong staat levensgroot afgebeeld om Carlo Rambaldi, die de speciale effecten van de film creëerde, te prijzen.
De meest recente filmmuren
Als ‘tussendoortje’ schilderde Bolo in mei 2024 Pinokkio, in de creatie van Carlo Rambaldi.
In september 2024 vond de derde editie van het Festival dei Murales plaats en kreeg Gherardi nog eens zeven filmcreaties. Psiko gaf de neorealistische film Paisà van Roberto Rossellini een plekje, terwijl Basik de film Il grido van Michelangelo Antonioni kunstig vertolkte.
Falco Poggioni kreeg een muur tot zijn beschikking om een andere neorealistische film, Quattro passi tra le nuvole, af te beelden en zo actrice Adriana Benetti uit Ferrara te eren.
Kunstenaar Mozone vertaalde de film Novecento van Bernardo Bertolucci, met in de hoofdrollen Robert De Niro en Gérard Depardieu, naar een van Gherardi’s gevels.
Giulia Basa Frascari vereeuwigde Don Camillo en Peppone, de twee personages uit de door Carmine Gallone verfilmde boeken van Giovanni Guareschi.
Bolo zette Carlo Rambaldi’s E.T., King Kong en Pinokkio al bij de voorgaande festivals in de verf. Deze keer kreeg Alien die eer toebedeeld.
Wasp droeg zijn werk op aan de schilder Antonio Ligabue, met een fragment uit de film Volevo nascondermi.
Unieke compilatie van de Italiaanse cinema
Het uiteenlopende palet aan meesterlijke muurschilderingen geeft Gherardi een nieuwe impuls en zet de Italiaanse film op een unieke manier in de spotlights. Neem er dus zeker een kijkje als je in de buurt van Ferrara bent.
Je kunt de kunstwerken op eigen houtje bewonderen of je aanmelden voor een rondleiding met gids die elke maand plaatsvindt. Via deze link vind je alle details voor een begeleid bezoek aan Gherardi.
foto’s: Gherardi – il villaggio del cinema